سوالات متداول در استفاده از تشک مواج

۲ اسفند ۱۳۹۶ ۱۰:۰۴:۴۵ ق.ظ

سوالات متداول در استفاده از تشک مواج

سوالات معمول پیرامون تشک مواج:

در این مقاله قصد داریم به سوالات و مسائل مختلفی که در هنگام استفاده از تشک مواج ممکن است با آن مواجه شوید پاسخ می دهیم.

 • چه مدت طول می کشد تا یک تشک مواج پر شود؟

پر شدن اولیه اغلب تشک مواج ها تقریبا 20 تا 45 دقیقه طول می کشد.

 • یک قسمت تشک من هنوز پر نشده است. ایراد کار کجاست؟

این مسئله مشکل متداولی است که به آسانی قابل حل شدن است. معمول ترین مشکل در چنین مواقعی معمولا وجود یک پیچ خوردگی در شلنگ هوا است.

راه حل: کاور تشک را باز کنید و تیوب های هوای زیر سلول ها که درون تشک هستند را بررسی کنید. شلنگ را بررسی کنید تا مطمئن شوید که پیچ خوردگی در آن وجود ندارد. وزنه ای بر روی تشک بگذارید و اندکی صبر کنید تا پمپ تشک همه بخش ها را پر کند.

 • تشک مواج من هوا را نگه نمی دارد. مشکل کجاست؟

دریچه CPR را بررسی کنید که بسته باشد. این دریچه برای خالی کردن سریع تشک در مواقع اورژانسی استفاده می شود.

 • آیا تشک مواج می تواند سریع تر از 20 دقیقه پر شود؟

بله شما می توانید از یک پمپ قوی استفاده کنید و آن را به دریچه CPR وصل کنید. دریچه CPR یک دریچه مستقیم است که باعث می شود هوا مستقیما درون تشک جریان پیدا کرده و سریع تر پر شود.

 • چه اتفاقی می افتد اگر جریان برق قطع شود؟ سیستم تشک مواج متوقف می شود؟

در مورد تشک های تک لایه می توان گفت که بله عملکرد تشک متوقف می شود. به همین جهت هم هست که بهتر است تشک مواج را بر روی یک تشک فومی قرار دهید تا در چنین مواقعی یک تشک حمایت کننده در زیر بیمار وجود داشته باشد. برخی از تشک های مواج دو لایه هستند و لایه زیرینشان حداقل 24 ساعت هوا را به صورت پیوسته درون خود نگه می دارد و در صورت قطع برق مشکلی برای بیمار پیش نمی آید.

 • از کجا بدانم که تنظیم فشار تشک برای وزن بیمار مناسب است؟

اگر بدن بیمار بر روی تشک پایین برود و کف تشک را لمس کند به این معنی است تنظیم فشار کافی نبوده و کم است. کاربران باید بتوانند حداقل تماس با تشک را حس کنند. در این وضعیت میزان فشار هوا را کمی بالا ببرید.

 • آیا روکش تشک برای بیماران ایمن است؟

روکش ها باید تست زیست سازگاری ISO-10993-5 را بگذرانند. این روکش ها مقاوم به آتش هستند و آزمون اشتعال پذیری را گذرانده اند. اما با این حال اغلب مصرف کنندگان از روکش دیگری نیز بر روی آن استفاده می کنند.

 • چگونه می توانم پمپ و تشک را تمیز کنم؟

پمپ را با پارچه ای نرم و شوینده ای ملایم تمیز کنید و آن را از گرد و غبار کاملا دور نگه دارید. برای تمیز کردن تشک مواج نیز روکش و سلول های هوا را با استفاده از یک شوینده لباس تمیز کنید و آنگاه اجازه دهید تا با جریان هوا خشک شود.

 • چگونه گاهی هوایی از تیوب های هوا خارج نمی شود؟

این بستگی به نوع سیستمی دارد که شما استفاده می کنید. برخی از سیستم های تشک مواج دارای تکنولوژی تناوبی هستند به این معنی که ابتدا دسته ای از سلول ها پر شده و سپس خالی می شوند و در همین حال دسته ای دیگر پر می شوند. برخی از سیستم ها هم حالت استاتیک دارند و باید یک جریان ثابتی از هوا به درون حباب ها در جریان باشد مگر اینکه سیستم به سطح فشار فعلی برسد یا اگر شلنگ دچار پیچ خوردگی باشد باید بررسی شود.  

 • چه باید کرد اگر تشک دارای هوای کافی و آلارم نباشد؟

شاید یک موقعیت فشار کم وجود داشته باشد. بررسی کنید تا ببینید آیا اتصال شلنگ هوا بین پمپ و تشک محکم هست یا خیر. دریچه CPR سیل شده است؟ و آیا هیچ نشتی در سلول های هوا و اتصالات شلنگ وجود دارد یا خیر.

 • اگر تشک به صورت کاملا اتفاقی پاره شود چه اتفاقی می افتد؟

خوشبختانه امروزه اغلب تشک های مواج با سلول های هوای قابل تعویض طراحی شده اند. این به این معنی است که هر سلول هوایی می تواند در صورت نیاز به طور جداگانه با یک سلول جدید تعویض شود.

 

طراحی و اجرا: فروشگاه ساز سبدخرید