اختراع دستگاه اکسیژن ساز توسط نخبه ایرانی

۲ بهمن ۱۳۹۶ ۱۲:۴۶:۵۸ ب.ظ

اختراع دستگاه اکسیژن ساز توسط نخبه ایرانی

یک مخترع و جانباز مازندرانی موفق به تولید دستگاه اکسیژن ساز بدون برق و باتری شد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان مازندران در بهمن 95 آقای حسن ابیضی جانباز مازندرانی که در دوران دفاع مقدس به درجه جانبازی شیمیایی نائل آمد توانست اکسیژن سازی بسازد تا خودش و همسنگران جانبازش بتوانند از آن استفاده کنند.

این جانباز شیمیایی که از طریق خوردن خرمای آلوده در زمان جنگ شیمیایی شد تا مدت ها بیماری در وجودش پنهان ماند، اما رفته رفته با افزایش سن روز به روز نفس کشیدن برایش سخت تر شد. تا مرحله ای که در روز حداقل نیاز داشت تا 18ساعت تحت گاز اکسیژن قرار بگیرد. به دلیل اینکه از بهره مندی مزایا و خدمات بنیاد شهید برای جانبازان انصراف داده بود دستگاه اکسیژن ساز از سوی سازمان به او تعلق نگرفت ولی همسرش با پیگیری های فراوان توانست برای او دستگاه را تهیه کند. این بود که به فکر ساخت اکسیژن ساز افتاد و با تلاش و پیگیری های فراوان توانست دستگاهی با توان تولید گاز اکسیژن سه و نیم لیتر بر دقیقه بسازد که با جریان برق شهر کار کرده و خلوص اکسیژن 71 درصدی دارد و وزن آن هم معادل سه کیلوگرم است. این در حالی است که دستگاه های اکسیژن ساز مشابه در وزن های حداقل 15 کیلوگرم عرضه می شود.

اقدام برای ساخت دستگاه اکسیژن ساز در این مرحله متوقف نشد. مقارن با لیالی قدر ماه مبارک رمضان 95 ایده جدیدی به ذهن آقای ابیضی مبنی بر ساخت دستگاه اکسیژن ساز سبک تر و بدون برق و باتری و کمپرسور رسید و این ایده اجرایی شد. او اکسیژن سازی ساخت که بتواند همسگرانش را از کنج عزلت نشینی در خانه بیرون آورد و در عین حال کمترین زحمت حمل و نقل را برایشان داشته باشد. در این دستگاه به جای کمپرسور از یک شیر پنوماتیک استفاده شده که در پاشنه کفش قرار می گیرد و کاربر می تواند با راه رفتن انرژی الکتریکی دستگاه را تامین نماید. او توانسته است با کمک این روش صدای دستگاه را از 45 تا 50 دسی بل به 3 الی 5 دسی بل کاهش دهد و از خروجی اکسیژن 12 الی 15 لیتر بر دقیقه همزمان چند نفر می توانند استفاده کنند.

این مخترع جانباز اظهار داشته که با ساخت این دستگاه انقلاب عظیمی در صنعت پزشکی ایجاد می شود. 

طراحی و اجرا: فروشگاه ساز سبدخرید