تفاوت ویلچر و اسکوتر برقی چیست؟

۲۱ مرداد ۱۳۹۶ ۰۹:۰۰:۴۱ ق.ظ

تفاوت ویلچر و اسکوتر برقی چیست؟

 

بحث بین بهترین ویلچرهای الکتریکی و اسکوترهای متحرک سال هاست که وجود دارد. در حالی که برخی مشتریان اسکوتر را ترجیح می دهند برخی دیگر به ویلچرهایشان وفادار مانده اند. برخی هم بین آن دو مردد مانده اند. در ادامه جزئیاتی از این دو وسیله بیان خواهیم کرد که شما را در انتخاب بهتر و مناسب تر بین این دو وسیله راهنمایی می کند.

ویلچر برقی:

ویلچر برقی توسط باتری و یک موتور الکتریکی به جای استفاده از تلاش دستی حرکت داده می شود. کاربران قادر هستند تا ویلچر را با لمس یک دکمه به راحتی هدایت کنند. این نوع ویلچر برای کسانی که به هر دلیلی قادر به استفاده از قدرت دستشان نیستند و یا در اثر استفاده زیاد از ویلچرهای دستی در مسافت های طولانی خسته شده اند بسیار مفید است. ویلچر برقی قادر به پیمودن مسافت های طولانی، دور زدن در کمترین فضا و حفظ پایداری در سطوح نرم را دارا می باشد. اغلب ویلچرهای الکتریکی قابل تا شدن هستند و به راحتی در صندوق عقب ماشین می توان آن ها را قرار داد. می توان گفت که امکان استقلال را برای کاربران در درون و بیرون منزل فراهم می سازد.

ویلچر-برقی

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد ویلچرهای برقی به مقاله آنچه باید قیل از خرید ویلچر برقی بدانید! مراجعه کنید. 

اسکوترهای برقی:

 اسکوتر برقی یک کمک رسان همانند ویلچر است. در حالت عادی 2 یا 3 چرخ، صندلی چرخان، فرمان و باتری قابل شارژ دارد. کسانی که از اسکوتر استفاده می کنند باید قادر به حفظ تعادل خود بوده و بتوانند از دستان خود برای هدایت آن استفاده کنند. اسکوترها بزرگتر از ویلچرها هستند و قابل تا شدن نیستند. آن ها نیاز به ابزارهای خاصی برای اتصال به ماشین دارند در غیر این صورت نیاز به داشتن یک ون بزرگ دارید تا بتوانید آن را روزانه همراه خود حمل کنید. اسکوترهای متحرک اغلب به وسیله کاربرانی که قادر به پیاده روی در مسافت های کم هستند و می توانند چند قدم بردارند، بایستند و بدون هیچ کمکی بنشینند استفاده می شود.

اسکوتر-برقی

مزایا و معایب ویلچر برقی:

مزایا:

1-      استقلال کافی را برای کاربران فراهم می سازد

2-       مسافت های طولانی را می توان با آن طی کرد.

3-      امکان دور زدن در کمترین فضا برای کاربران وجود دارد.

4-      مدل های سبک تر هم موجود است

5-      آیتم های صندلی و نشستن متنوعی وجود دارد

6-      لوازم جانبی های مفید و کاربردی دارد که راحتی بیشتری را برای کاربران رقم می زند.

7-      پایداری خوبی دارد

8-      به راحتی می توان انواع تاشو آن را در وسایل نقلیه حمل کرد.

9-      سبک های متنوعی از چرخ ها موجود است.

10-   تنوع در انتخاب باتری ویلچر وجود دارد.

11-   می توان در سطوح نرم نیز از آن استفاده کرد.

12-   می توانید تنها با لمس کردن دکمه ها ویلچر را هدایت کنید.

معایب:

1-      با باتری عمل می کند و باتری نیاز به شارژ شدن های مجدد در فاصله های زمانی مشخص دارد که این در نوع خود یک محدودیت محسوب می شود.

2-      نیاز به نگهداری منظم دارد.

مزایا و معایب اسکوتر برقی:

مزایا:

1-      برای کسانی که مشکلات تحرک دارند ولی در عین حال نیاز به ویلچر ندارند.

2-      توانایی سفارشی شدن دارند.

3-      سرهم کردن آن آسان است.

4-      قابلیت سریع حرکت کردن را دارند.

معایب:

1-      شارژ کردن باتری در فاصله های زمانی منظم

2-      پایداری کمتری در مقایسه با ویلچرهای برقی دارد.

3-      در سرعت های بالا قادر به دور زدن در کمترین فضا به دلیل مشکلات پایداری نیست.

4-      وزن بیشتری نسبت به ویلچرهای برقی دارند.

5-      قابل تا شدن نیستند.

6-      حجیم هستند.

7-      در بسته بندی قرار نمی گیرد و قابل پک شدن نیست.

8-      استفاده محدود تر در خانه و دیگر فضاهای داخلی به دلیل اندازه بزرگ دارند.

9-      بیشتر مدل ها قیمت بیشتری نسبت به یک ویلچر برقی دارند.

مقایسه ویلچر و اسکوتر:

زمانی که شما از نزدیک به این دو دستگاه متحرک نگاه می کنید تفاوتی زیادی را مشاهده می کنید. ویلچر الکتریکی توانایی ساپورت کردن گستره وسیعی از مشکلات را دارد. کاربر می تواند برای راحتی خود زیرپایی ها را حذف کرده و یا حرکت دهد. همچنین می توان لوازم جانبی خاصی به آن اضافه کند. تنها می توان با لمس چند دکمه ویلچر را به راحتی هدایت کرد. هرگز لازم نیست نگران مشکلات پایداری باشید. می توان تنوعی از پدها و تشکچه ها را برای آن در نظر گرفت. در محل های تنگ به راحتی می توان دور زد. به راحتی می توان آن را با توجه به نوع نیاز خود سفارشی سازی نمایید.

از طرف دیگر اسکوترها بزرگ هستند و در نتیجه دسترسی کمتری به فضاهای کوچک دارند. استفاده از آن ها در داخل ساختمان سخت است. صندلی آن یک اندازه است و برای همه مدل ها تکرار می شود. مجبور خواهید بود تا از هر دو دست برای هدایت آن استفاده نمایید. قرار دادن آن در صندوق عقب ماشین سخت است. نمی توان با آن سفر کرد و یا به عبارتی مسافت های طولانی را پیمود. اسکوترها در حقیقت برای کاربرانی که مشکلات سلامتی جزئی دارند و نیاز به ویلچر ندارند استفاده می شود.

این مقایسه بین ویلچر و اسکوتر به شما کمک می کند تا انتخاب بهتری داشته باشید. در حالت کلی اگر پزشک به شما ویلچر توصیه کرده است به این معنی است که شما تنوعی از مشکلات حرکتی دارید و نیاز به دستگاهی برای حفظ پایداری و تعادل خود دارید.

ویلچر و اسکوتر برقی

در هنگام انتخاب باید به چه چیزهایی توجه کنید؟

شما ممکن است دقیقا بدانید که چه چیزی مورد نیاز شماست و از طرف دیگر ممکن است نتوانید انتخاب کنید. برای اتخاذ تصمیم بهتر فاکتورهایی وجود دارد که به شما در انتخاب بهتر کمک خواهد کرد. اگر نیاز به چیزی دارید تا به کمک آن بتوانید از خانه خارج شده و اطراف را بگردید و چیزهای مورد نیاز خود را از فروشگاه ها و مراکز خرید خریداری نمایید یک اسکوتر بخرید. البته اگر در داخل منزل نیازی به کمک برای تحرک ندارید و یا به عبارتی محدودیت های حرکتی جزئی دارید.

از طرف دیگر اگر شما نیاز به دستگاه متحرکی دارید که بتوانید به آسانی در همه جا درون منزل و بیرون منزل از آن استفاده کنید، از فضای راحت و جاداری برای نشستن لذت ببرید و بتوانید به راحتی آن را تا کرده و در اتومبیل خود قرار دهید، ویلچر برقی بخرید.

در حالی که هر دو گزینه برای شما مزایا و معایبی داشته باشند بایستی یکی را که دارای معایب قابل قبولی است را انتخاب کنید. مثلا اگر قرار باشد که هر روز نگران عدم تعادل خود در استفاده از اسکوتر باشید در انتخاب خود دقیق تر شوید تا انتخاب درستی داشته باشید. 

جهت خرید و اطلاع از قیمت ویلچرهای برقی با فروشگاه دکتر سینا تماس بگیرید.

کپی برداری با ذکر منبع بلامانع است.

طراحی و اجرا: فروشگاه ساز سبدخرید