آنچه باید قبل از خرید ویلچر برقی بدانید!

۸ مرداد ۱۳۹۶ ۱۰:۱۵:۳۲ ق.ظ

آنچه باید قبل از خرید ویلچر برقی بدانید!

یک ویلچر برقی ویلچری است که به جای قدرت دست به کمک یک موتور الکتریکی هدایت می شود و برای آن هایی که قادر به هدایت یک ویلچر دستی نیستند و یا آن هایی که لازم است مسافت های طولانی را طی کنند که با ویلچر دستی خسته کننده خواهد بود مفید است. این ویلچرها را علاوه بر معلولان ممکن است افرادی که مشکلات قلبی عروقی دارند و یا افرادی که به هر دلیلی سریع خسته می شوند استفاده کنند. 

ویلچر برقی اولین بار توسط جرج کلین که در شورای تحقیقات ملی کانادا کار می کرد برای کمک به مجروحان جنگ جهانی دوم اختراع شد.

این ویلچر می تواند بر اساس سیستم رانشی، شاسی، کنترل کننده، صندلی و مورد مصرف دسته بندی شود. در ادامه به بررسی برخی از فاکتورهای مهم در آن ها خواهیم پرداخت.

سیستم رانشی/شاسی ویلچر برقی

ویلچرهای برقی به طور کلی دارای چهار چرخ یا شش چرخ هستند و غیر قابل تا شدن هستند. اما برخی طراحی های تاشو نیز وجود دارد و دیگر طراحی ها هم ممکن است تا حدی قابل جدا شدن باشند تا بتوان آن ها را به راحتی حمل کرد.

سه سبک کلی بر اساس اینکه چرخ درایو یا رانشی در کدام قسمت واقع شده وجود دارد:

1-     چرخ رانش عقب

در این طراحی چرخ های رانشی اصلی در پشت و چرخ های کاستور در جلو قرار گرفته اند. اغلب انواع سنتی این گونه اند. این ویلچرهای برقی برای کاربردهای بیرون رو از قدرت کافی برخوردار بوده و پایدار هستند و در نتیجه مناسب برای کاربران فعال هستند. از طرفی قابلیت مانور پذیری کمتری دارند و دسترسی به محل های تنگ و کوچک به کمک آن ها مشکل است. معمولا ویلچرهای الکتریکی با چرخ های عقب رانشی به دلیل شباهتی که با ویلچرهای دستی در طراحی و مانور پذیری دارند ترجیح داده می شوند.

2-     چرخ رانش میانی

چرخ های رانشی میانی همان طور که از اسمشان می توان فهمید در بخش مرکزی زیر ویلچر قرار دارند. ویژگی خوب آن ها این است که برای دور زدن نیاز به کمترین فضای ممکن دارند و بسیار مانور پذیر هستند و برای کاربردهای داخل ساختمان بسیار مناسب هستند. همچنین با داشتن چرخ های کاستور در جلو و پشت ویلچر برای کاربردهای بیرون نیز بسیار پایدار هستند. کنترل جویستیک برای تازه کارها در این نوع ویلچرها سخت است. در برخی از مدل ها که مرکز ثقل بر روی نقطه میانی قرار می گیرد عبور از موانع و حرکت در زمین های ناهموار سخت می شود.

3-     چرخ رانش جلو

چرخ های رانشی در جلو قرار دارند که صندلی چرخدار را قدرتمند ساخته و در شرایط ناهموار زمینی بسیار پایدار است. فقط رانندگی برای تازه کارها سخت است زیرا بخش اعظم صندلی در پشت فرد قرار می گیرد و دور زدن را برای کاربر سخت می سازد.

انواع-ویلچر-برقی

شاسی های ویلچر برقی ممکن است همچنین یک کنترل بالارونده داشته باشد که چرخ های جلو را روی یک لبه 10 سانتی متر و یا کمی کمتر یا بیشتر بلند می کند.

برخی انواع دستی نیز می توانند به یک سیستم الکتریکی کمکی متصل شوند. این سیستم می تواند به کمک یکی از این سه روش به ویلچر متصل شود: می توانند با توپی چرخ های هدایت شده با دست یکپارچه شود، به طوری که هر نیرویی که برای هدایت  به چرخ وارد می شود توسط سیستم هدایتی چند برابر می شود. همین طور می تواند زیر ویلچر مانت شود و به صورت یک ویلچر برقی کنترل شود. اما با نیروی متحرکی که می تواند هم به چرخ های اصلی از طریق سیستم هدایت اصطکاکی منتقل شود و هم به طور مستقیم با استفاده از یک چرخ درایو کمکی انتقال یابد.

برخی طراحی های آزمایشی تولید شده به جای چرخ های معمول دارای چرخ هایی شبیه به چرخ های تانک هستند اما به طور معمول از آن ها استفاده نمی شود.

باتری 

موتور الکتریکی ویلچرها معمولا 12 تا 80 آمپر هستند. باتری های کوچکتر معمولا به صورت جفت استفاده می شوند تا بتوانند شارژ کافی فراهم سازند تا کاربر بتواند بعد از یک شارژ کامل حداقل یک روز از ویلچر استفاده کند. این باتری ها در دو نوع خشک و مرطوب وجود دارند. باتری سلولی مرطوب اجازه حمل در هواپیما بدون حذف آن ها از ویلچر و قرار دادن در بسته خریدشان ندارند. باتری های خشک معمولا ترجیح داده می شوند. شارژر بسیاری از ویلچرهای برقی بر روی آن ها سوار است و می توان با زدن دوشاخه به برق به راحتی آن ها را شارژ کرد. ویلچرهای قدیمی تر و پرتابل معمولا دستگاه شارژر را جدا از سیستم ویلچر دارند.

سیستم کنترل 

سیستم های کنترل ویلچر که به آن ها جویستیک می گویند معمولا بر روی یکی از دسته های آن مانت می شود و بعضا کنترل های اضافه تری دارند که دسترسی به مدهای کنترل چندگانه را برای کاربر فراهم می سازد. کنترل کننده ها به آسانی امکان حرکت و دور زدن  را فراهم می سازند تا کاربر بتواند به آسانی به اطراف حرکت کند. برای کاربرانی هم که نمی توانند به هر دلیلی از کنترل کننده ها استفاده کنند جایگزین های متنوعی که اساس برخی از آن ها برای مثال دمیدن در یک سنسور است استفاده شده است. در حال حاضر کنترل کننده هایی هم در آزمایشگاه ها در حال توسعه است که بر اساس امواج مغزی هدایت می شوند.

کنترل-ویلچر-برقی

صندلی ویلچر برقی

صندلی روی یک ویلچر می تواند طراحی های متفاوتی داشته باشد. از یک صندلی پایه دارای اسلینگ و پشتی ساخته شده از نایلون یا وینیل شروع می شود. برخی از صندلی ها دارای پدهای راحتی هم هستند. برخی دارای تشکچه های راحتی و تکیه گاه های دارای نگهدارنده سر هستند. شرکت هایی هستند که می توانند تشک های صندلی و تکیه گاه ها را برای کاربرانی که دچار زخم بستر هستند و یا به هر دلیلی نیاز دارند تا کاملا راحت و ثابت بر روی ویلچر قرار گیرند به صورت سفارشی تهیه کنند. انواع برقی ممکن است دارای یک شیب در ساختار باشند یا بر اساس امکاناتی که دارند برای کسانی که نمی توانند موقعیت نشستن عمودی خود را برای زمان های طولانی حفظ کنند مفید باشند و همین طور امکان تغییر فشار را در نواحی مختلف فراهم سازد.

صندلی برخی ویلچرهای برقی قابلیت قرار گیری در موقعیت ایستاده را دارد به این ترتیب که صندلی و تکیه گاه و زیرپایی در موقعیتی حرکت می کنند تا کاربر بتواند در وضعیت ایستاده قرار گرفته و کارهای خود را انجام دهد. برخی از این ولیچر ها می توانند در این حالت ایستاده حرکت هم داشته باشند و البته برخی نیز این ویژگی را ندارند.

محیط کاربرد ویلچر برقی

ویلچرهای برقی می توانند برای استفاده در بیرون و داخل منزل و یا برای هر دو طراحی شوند. یک ویلچر برای درون منزل معمولا کوتاه و باریک است و قابلیت مانور دهی بیشتری در فضاهای کوچک دارد. ریموت ویلچر طراحی کوچکتری دارد. صندلی ویلچر هم ثبات کمتری نسبت به ویلچرهای بیرون رو دارد. تایرها صاف تر هستند که اصطلاحا به آن ها تایرهای فرشی می گویند. ویلچرهای برقی که هم در درون منزل و هم بیرون استفاده می شوند تا حد امکان دارای طراحی های کوچک هستند. اما توان باتری قابل قبول و منطقی دارند. معمولا تایرهای غیر لغزنده (البته نه به بزرگی تایرهای جاده رو) دارند. دارای قابلیت عبور از موانع و شیب ها هستند تا در برخورد با موانع قابلیت مانورپذیری خوبی داشته باشند. این ها فقط برای استفاده درون منزل و پیاده روها طراحی شده اند. ویلچرهای بیرون رو معمولا گستره قابل توجه تری دارند. معمولا چرخ بزرگتری دارند تا به پایداری کمک کند و همین طور تایرهای بزرگی دارند که راحتی و مدیریت صندلی را بهبود می بخشد. می توانند گاهی اوقات در محیط های داخلی هم استفاده شوند. برخی از ویلچرهای بیرون رو بزرگی هم طراحی شده اند که برای رفتن به هر جایی با هر شرایط محیطی و طی هر مسافتی طراحی شده اند.

جهت خرید ویلچر برقی و اطلاع از قیمت ها با فروشگاه دکتر سینا تماس بگیرید. 

طراحی و اجرا: فروشگاه ساز سبدخرید