تکنولوژی های درمانی تشک مواج را بشناسید!

۱۲ بهمن ۱۳۹۵ ۱۱:۴۷:۰۶ ق.ظ

تکنولوژی های درمانی تشک مواج را بشناسید!

تکنولوژی های درمانی تشک مواج را بشناسید!

نویسنده : دکتر سینا

آیا تا به حال از خود پرسیده اید که تشک های مواجی که از هوا پر شده اند چگونه می توانند به جلوگیری از زخم بستر کمک کنند؟ پاسخ این سوال به تکنولوژی به کار رفته در تولید تشک مواج بر می گردد که در انواع مختلف آن اعم از تشک مواج سلولی و تشک مواج تخم مرغی به کار گرفته شده است تا علاوه بر اثر بخشی راحتی بیشتری را برای افرادی که به هر دلیلی نیاز به استراحت های طولانی مدت در بستر دارند فراهم سازد. 

دو تکنولوژی بسیار مهم و کاربردی در زمینه تولید تشک مواج وجود دارد که در تولید اکثر تشک مواج های موجود در بازار به کار گرفته شده که در ادامه به توضیح آن ها خواهیم پرداخت.

  • قابلیت پر شدن دینامیک یا استاتیک

اگر تا به حال برای بیمار خود تشکی خریده باشید حتما در هنگام خرید با عبارت قابلیت پر شدن استاتیک و دینامیک یا قابلیت ایجاد فشار تناوبی برخورد کرده اید. این تکنولوژی در واقع یکی از مهم ترین تکنولوژی های درمانی تشک های مواج است.

قابلیت پر شدن با هوا در دو مد استاتیک و دینامیک یکی از ویژگی های تشک مواج است که می تواند به جلوگیری از تداوم فشار در یک ناحیه از بدن بیمار کمک کند. این ویژگی  بر روی پمپ تشک قابل تنظیم است و به راحتی می توان در مواقع نیاز به آسانی وضعیت آن را تغییر داد.

مد استاتیک معمول ترین مد پر شدن با هوا است و به این معنی است که پمپ همه سلول ها یا حباب های تشک را با توجه به میزان وزن بیمار به یک اندازه پر می کند و فرد کاملا روی سطح تشک شناور می شود. در این حالت تقسیم فشار نسبتا خوبی صورت گرفته و سطح تماس بدن بیمار با تشک ماکسیمم مقدار است که این به نوبه خود باعث کاهش فشار می شود.

در مد دینامیک پمپ همه سلول ها و یا حباب ها را پر نمی کند. در این مد پمپ سلول ها و حباب های تشک را به صورت یک در میان پر کرده و بعد از گذشت یک مدت زمان مشخص سلول ها و حباب های پر را خالی و سلول ها و حباب های دیگر را پر می کند و این چرخه در یک سیکل زمانی مشخص که معمولا در برخی از پمپ ها قابل تنظیم است انجام می دهد. دلیل این پر و خالی شدن تناوبی در تشک این است که گردش خون در نواحی پر فشار بدن را بهبود می بخشد. در هر سیکل بدن بر روی سلول ها و حباب های پر قرار می گیرد و مناطقی از بدن که بالای سلول ها و حباب های خالی است عاری از هرگونه فشار است که باعث می شود خون رسانی به آن مناطق بهتر انجام شود. در سیکل بعدی که جای سلول های پر و خالی عوض می بخشد مناطقی از بدن که تحت فشار بودند عاری از فشار می شوند و این بار خون رسانی به این مناطق بهتر انجام گرفته و به این ترتیب مد دینامیک منجر به تحریک جریان خون شده و از بروز زخم های فشاری جلوگیری می کند. در شکل زیر می توانید این تکنولوژی را به صورت شماتیک مشاهده کنید. 

تشک-مواج-فشار-تناوبی

معمولا مد دینامیک یا مد تناوبی در تشک برای بیمارانی که بایستی در مدت زمان های طولانی بیش از چند سال در بستر بمانند مد مناسب تری است و با تحریک گردش خون بیمار از بروز زخم بستر و مشکلات ناشی از آن جلوگیری می نماید. با این حال مد استاتیک هم در مواقعی که بیمار می خواهد تغییر وضعیت دهد و یا شرایط پرستاری خاصی مورد نیاز است می تواند مفید واقع شود.

  • تکنولوژی Low air loss

ویژگی Low air loss در برخی از تشک های مواج به ویژه انواع سلولی دیده می شود. بر روی برخی از سلول های میانی که معمولا نواحی پر فشار بدن بیمار روی آن قرار می گیرد یک سری سوراخ های لیزری بسیار ریز وجود دارد که بعد از پر شدن سلول، هوا به آرامی از طریق این سلول ها به بیرون جریان می یابد. با ایجاد این جریان از هوا رطوبت و دما در زیر بدن بیمار کنترل می شود و بیمار احساس راحتی بیشتری داشته و از افزایش دما و رطوبت که به ایجاد زخم بستر کمک می کند جلوگیری به عمل می اید.

هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع است

طراحی و اجرا: فروشگاه ساز سبدخرید