آیا همه دستگاه های بخور سرد اولتراسونیک قابلیت یونیزاسیون هوا را دارند؟

۱۲ مهر ۱۳۹۵ ۱۱:۴۸:۳۰ ق.ظ

آیا همه دستگاه های بخور سرد اولتراسونیک قابلیت یونیزاسیون هوا را دارند؟

 

آیا همه دستگاه های بخور سرد اولتراسونیک قابلیت یونیزاسیون هوا را دارند؟

نویسنده : دکتر سینا

شکی نیست که دستکاری هوای اطراف می تواند مزیت هایی برای سلامتی داشته باشد. مرطوب سازی یک فضا به معنی افزایش میزان رطوبت در آن است و یونیزاسیون هوا فرایندی متفاوت از مرطوب سازی است. نه همه هواهای مرطوب یونیزه هستند و نه همه هواهای یونیزه مرطوب هستند. ولی ارتباط هایی هم بین مرطوب کنندگی و یونیزاسیون وجود دارد. درک تفاوت این دو قابلیت برای خرید یک دستگاه بخور ضروری است.

دستگاه بخور سرد اولتراسونیک

دستگاه های بخور سرد نسل جدید دستگاه های بخور گرم هستند که مقدار رطوبت و بخار آب بیشتری را وارد دستگاه تنفسی فرد می سازند. دستگاه بخور سرد اولتراسونیک بر خلاف بخور گرم با استفاده از تکنولوژی اولتراسوند ذرات بسیار ریزی از آب ایجاد کرده و در محیط پراکنده می سازد. بخار حاصل از یک دستگاه بخور سرد اولتراسونیک بر خلاف بخار آب معمولی که در محیط به سمت بالا حرکت می کند به سمت پایین می آید و در نتیجه مقدار بخار آب بیشتری وارد ریه های انسان می شود.

دستگاه یونیزه کننده

دستگاه یونیزه کننده هوا وظیفه یونیزه کردن مولکول های هوا را بر عهده دارد. دستگاه یونیزه کننده اغلب با عنوان دستگاه تصفیه کننده هوا شناخته می شود و با تولید اکسیژن منفی هوا را پاکسازی می کند. آیا توجه کرده اید که چرا در مناطق طبیعی مثل کوه و جنگل و دریا احساس تازگی، شادابی و پرانرژی بودن می کنید. این به دلیل وجود یون منفی اکسیژن بسیار زیاد موجود در هواست. تحقیقات علمی ثابت کرده که وجود یون های منفی در هوا تا حد زیادی از حساسیت ها، افسردگی و سردردهای مزمن کم کرده و منجر به شادابی، توانایی و کارکرد بالاتر می شود.  

ذرات معلق و آلودگی ها

موجود در هوا دارای بار مثبت هستند. در محیطی که یون منفی اکسیژن وجود داشته باشد، این یون های منفی یون های مثبت موجود در هوا را که همان آلودگی های موجود در آن هستند جذب کرده و تشکیل یک ذره بزرگتر و سنگین می دهد که دیگر در هوا معلق نبوده و به زمین می افتد و در نتیجه امکان تنفس آن ها به حداقل می رسد. این یون های منفی از افزایش دمای محیط نیز جلوگیری می نماید. در یک هوای پاک نسبت یون مثبت به منفی 1/2 تا 1 است ولی این نسبت در محیط های آلوده تا 3 برابر افزایش می یابد.

دستگاه بخور سرد اولتراسونیک در مقابل دستگاه بخور سرد یونیزه کننده

مقایسه این دو دستگاه به طور جداگانه سخت است. دستگاه بخور اولتراسونیک می تواند یک دستگاه یونیزاسیون را هم پشتیبانی کند. یعنی می توان هر دو تکنولوژی را در یک دستگاه جمع کرد. اما سوال اینجاست که چرا باید یک دستگاه بخور سرد یونیزه کننده را به جای یک دستگاه بخور سرد تنها استفاده کرد؟ این انتخاب به این خاطر است که بتوان با انتشار یون های منفی اکسیژن در محیط علاوه بر مرطوب سازی هوا، آن را پاکسازی کرده و از انتقال بیماری ها از طریق هوا جلوگیری می کند. یون های منفی اکسیژن برای سلامتی انسان مفید است و یون های مثبت برای سلامتی خوب نیست. یون های منفی عملکردهای سلولی را فعال کرده و در وضعیت احساسی ما ثبات ایجاد می کنند. همچنین با جلوگیری از اسیدی شدن خون خستگی را برطرف کرده و متابولیسم هوایی را بهبود می بخشد.

اغلب مردم گمان می کنند که همه دستگاه های بخور اولتراسونیک قابلیت تولید یون منفی را داشته و هوا را تمیز و مرطوب می سازند. اما با توجه به بحث بالا دریافتیم که چنین نیست و تکنولوژی اولتراسونیک و یونیزاسیون دو تکنولوژی جدا هستند و یک دستگاه بخور اولتراسونیک ضرورتا قابلیت تولید یون منفی را ندارد. ولی می تواند داشته باشد و در صورت ترکیب شدن این دو قابلیت در یک دستگاه بخور، دستگاه بخور تبدیل به یک دستگاه بخور کاملا ایده آل خواهد شد. از طرف دیگر تکنولوژی اولتراسوند در دستگاه بخور سرد آلودگی های موجود در آب را نیز از طریق انهدام دیواره سلولی میکروارگانیسم ها از بین می برد. در نتیجه دستگاه بخور اولتراسونیک به طور همه جانبه هوایی تمیز، مرطوب و مطبوع را تحویل می دهد.

هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع است

طراحی و اجرا: فروشگاه ساز سبدخرید