کدام دستگاه بخور برای بیماری آسم مناسب تر است؟

۶ مهر ۱۳۹۵ ۱۱:۲۷:۴۲ ق.ظ

کدام دستگاه بخور برای بیماری آسم مناسب تر است؟

کدام دستگاه بخور برای بیماری آسم مناسب تر است؟

نویسنده: دکتر سینا

دستگاه های بخور بسیار متفاوتی در بازار وجود دارند که هر کدام از تکنولوژی و امکانات خاصی برخوردارند. جست و جو در دستگاه های بخور با روش تحویل بخار مختلف که هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند مفید خواهد بود. اما در بیماران مبتلا به بیماری آسم تنها هوای مرطوب است که از تشدید علائم بیماری جلوگیری کرده و حتی منجر به تسکین آن خواهد شد. برخی از پزشکان دستگاه بخور گرم و برخی دستگاه بخور سرد را برای بیماران مبتلا به آسم تجویز می کنند. اما دلیل علمی موجهی در پشت این اظهارات نیست. به عبارتی برخی بیماران ممکن است با دستگاه های بخور گرم راحت باشند در حالی که برخی دیگر در هوای مرطوب خنک راحت تر نفس می کشند. یک هوای مرطوب گرم می تواند برای نرم کردن و انبساط عضلات مجاری تنفسی مفید باشد و بیمار با تنفس این هوای مرطوب احساس راحتی کند. از طرف دیگر بخار سردی که از دستگاه های بخور اولتراسونیک خارج می شود راحت تر وارد مجاری تنفسی شده و به عبارتی تنفس آن برای بیمار راحت تر است و ممکن است برخی بیماران مبتلا به بیماری آسم استفاده از دستگاه بخور سرد برایشان مطلوب تر باشد. اما در استفاده از آن برای بیماری آسم نکاتی وجود دارد که در صورت استفاده از هر کدام توجه به آن ها برای بهبود بیماری و جلوگیری از تشدید آن ضروری است.

از جمله این نکات میزان رطوبت خروجی به محیط است که باید در یک مقدار کاملا ایده آل برای بیماران مبتلا به آسم تنظیم شود. رطوبت زیادی فضا را برای رشد باکتری ها و قارچ ها مناسب می سازد که ممکن است همراه با تنفس وارد ریه های بیمار شده و علائم بیماری او را تشدید کند. از طرف دیگر میزان رطوبت کم نیز در حد بهینه به تسکین علائم بیماری کمک نمی کند. بهتر است دستگاه بخوری که برای بیماران مبتلا به آسم استفاده می شود دارای حسگر رطوبت سنج باشد تا راحت بتوان رطوبت را در میزان مورد نیاز تنظیم کرد.

نکته مهم دیگر در استفاده از دستگاه بخور برای آسم تمیز نگه داشتن آن است. عدم رعایت نکات بهداشتی در استفاده می تواند به جای اثر بخشی مثبت اثرات سویی بر سلامتی فرد مبتلا به آسم داشته باشد. چرا که در این صورت ممکن است گرد و غبار و میکروب ها به سرعت در هوا منتشر شده و از طریق تنفس وارد مجاری تنفسی شود و در برخی مواقع حتی منجر به تشدید حملات آسم گردد. بنابراین رعایت نکات بهداشتی در نگهداری از دستگاه های بخور ضروری است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نگهداری دستگاه بخور مقاله چگونه عمر دستگاه بخور خود را افزایش دهیم مطالعه نمایید. 

هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع است

طراحی و اجرا: فروشگاه ساز سبدخرید