آیا می دانید تکنولوژی اولتراسونیک در دستگاه بخور سرد چیست و چگونه کار می کند؟

۱۶ شهریور ۱۳۹۵ ۱۰:۵۳:۲۷ ق.ظ

آیا می دانید تکنولوژی اولتراسونیک در دستگاه بخور سرد چیست و چگونه کار می کند؟

آیا می دانید تکنولوژی اولتراسونیک در دستگاه بخور سرد چیست و چگونه کار می کند؟

نویسنده : دکتر سینا

اگر تا به حال برای خرید دستگاه بخور اقدام کرده باشید حتما کلمهاولتراسونیک را شنیده اید که فروشندگان معمولا به عنوان یکی از مزیت های دستگاه خود از آن یاد می کنند. اما سوال اینجاست که این تکنولوژی اولتراسونیک چیست و چگونه کار می کند؟ آیا فایده ای هم دارد یا خیر؟ در این مقاله قصد داریم به این سوال پاسخ دهیم.

تکنولوژی اولتراسونیک که معمولا در دستگاه بخور سرد و بعضا در دستگاه بخور گرم نیز به کار می رود متشکل از یک دیسک سرامیکی پیزوالکتریک است. سرامیک به دلیل پیزوالکتریک بودن در حضور جریان الکتریکی در فرکانس اولتراسونیک (که در این فرکانس دیگر صدای موج ایجاد شده در آب شنیده نمی شود) نوسان می کند و منجر به نوسان آب می شود. آب هم تلاش می کند تا نوسان فرکانس بالای صفحات را دنبال کند اما به دلیل اینرسی جرم و وزن نسبی نمی تواند در همان فرکانس نوسان کند و موج آب با تاخیر در پشت موج دیسک حرکت می کند. در نتیجه یک منطقه کم فشار بین آن ها ایجاد می شود که یک حفره را شکل می دهد. حفره می تواند خلا باشد و یا از هوا پر شود زیرا در آب هوای محلول نیز وجود دارد که با ایجاد ناحیه کم فشار به سمت حفره حرکت می کند. این حفره وقتی منفجر می شود انرژی زیادی ایجاد می کند. ارتعاش دیسک نیز در سطح آب امواج مویرگی ایجاد می کند. این امواج مویرگی به دلیل کشش سطحی و گرانش نوسانات را بالا و پایین می کند. با انفجار حفره یک موج مویرگی عرضی در سطح شکل می گیرد و در نتیجه در بالای موج قطرات بسیار ریزی از آب ایجاد می شود که از انرژی کافی برای شکستن کشش سطحی و خارج شدن از سطح آب برخوردارند و می توانند به راحتی وارد هوا شوند.

دستگاه-بخور-اولتراسونیک

از آنجا که در دستگاه بخور اولتراسونیک بخار با نوسان ایجاد می شود دمای آب نیاز به افزایش ندارد. تکنولوژی اولتراسونیک در بخور سرد به صورت آنی تولید رطوبت کرده و دیگر نیاز به منتظر شدن برای به جوش آمدن آب ندارد. این کنترل رطوبت دقیق مشخصه دستگاه بخور اولتراسونیک است. علاوه بر این بر خلاف دستگاه های بخور سرد دارای پد مرطوب دستگاه اولتراسونیک اندازه کوچکتری داشته و در عین حال مقدار بخار قابل توجهی نیز تولید می کند. بخار حاصل از دستگاه بخور اولتراسونیک خیلی بهتر جذب هوا شده و برخلاف سایر بخارها در هوا به سمت بالا حرکت نمی کند و در نتیجه راحت تر تنفس می شود.

بزرگترین مزیت اولتراسونیک ها ذخیره انرژی است. دستگاه بخور اولتراسونیک در مقایسه با دیگر دستگاه ها برای مرطوب سازی یک فضای مشخص انرژی بسیار کمتری مصرف می کند و از نظر اقتصادی به صرفه تر است. مزیت دیگر دستگاه بخور اولتراسونیک نگهداری آسان آن است. به خصوص اگر مصرف کننده دستگاه بخور از آب مقطر در مخزن آب استفاده کند که منجر به حذف آلودگی های موجود در آب شود.

هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع است

 

طراحی و اجرا: فروشگاه ساز سبدخرید