نکته هایی خواندنی و مهم از کپسول اکسیژن پزشکی که باید بدانید!

۲۸ مرداد ۱۳۹۵ ۰۹:۳۶:۵۹ ق.ظ

نکته هایی خواندنی و مهم از کپسول اکسیژن پزشکی که باید بدانید!

نکته هایی خواندنی و مهم از کپسول اکسیژن پزشکی که باید بدانید!

نویسنده: دکتر سینا

کپسول اکسیژن پزشکی در منزل و به صورت همراه برای بیماران تحت اکسیژن درمانی استفاده می شود. در صورت استفاده از آن نکاتی وجود دارد که بایستی به آن ها دقت شود.

اولین نکته توجه به زمان خالی شدن کپسول اکسیژن پزشکی است. میزان مصرف و میزان گاز اکسیژن باقی مانده در کپسول اکسیژن پزشکی را می توان با استفاده از مانومتری که روی آن بسته شده متوجه شد. در هنگامی که میزان گاز اکسیژن درون کپسول اکسیژن پزشکی به سمت خالی شدن می رود بایستی نسبت به پر کردن مجدد آن اقدام کرد. گاهی می توان یک کپسول اکسیژن پزشکی یدک نیز در خانه داشت تا بیمارانی که نمی توانند لحظه ای بدون گاز اکسیژن سر کنند در هنگام خالی شدن کپسول اکسیژن پزشکی با مشکل مواجه نشوند.

نکته دیگری که در رابطه با کپسول اکسیژن پزشکی وجود دارد ایمنی آن است. معمولا فاکتور خطر کپسول های خانگی نسبت به دیگر کپسول های اکسیژن پزشکی بیشتر است زیرا کپسول اکسیژن خانگی در محیط های بسته استفاده می شود و احتمال بروز حادثه در آن زیاد است. در مقاله نکات ایمنی کپسول اکسیژن پزشکی مواردی که باید در هنگام استفاده از کپسول اکسیژن مورد توجه قرار گیرد به طور کامل شرح داده شد. در اینجا نیز به بیان مجدد برخی از این نکات می پردازیم.

باید دقت کرد که کپسول اکسیژن پزشکی را در محلی نزدیک تخت بیمار قرار داد و تا حد امکان از جابه جایی های مکرر آن پرهیز کرد زیرا این جا به جایی ها ممکن است منجر به آسیب دیدن کپسول اکسیژن پزشکی و نشت گاز از درون آن شود. در هنگام جا به جایی هم بهتر است از ترالی های مخصوص استفاده نمایید.

از قرار دادن کپسول در آشپزخانه و نزدیک اجاق گاز جدا پرهیز نمایید زیرا در صورت نشت گاز اکسیژن در مجاورت شعله روشن اجاق گاز احتمال آتش سوزی وجود دارد. به هیچ عنوان شیر کپسول اکسیژن پزشکی و یا مانومتر اکسیژن آن را روغن کاری ننمایید. زیرا گاز اکسیژن در مجاورت این مواد به صورت خود به خودی آتش می گیرد.

سعی کنید اتاق بیمار که کپسول اکسیژن پزشکی در آن قرار دارد دارای پنجره و تهویه مناسبی باشد تا از تجمع احتمالی گاز اکسیژن در محل جلوگیری شود. در روز حداقل یک بار در و پنجره های اتاق را باز نمایید تا هوای اتاق عوض شود.

تا حد امکان همه افراد خانواده و همه کسانی که در ارتباط مستقیم با بیمار هستند را با ایمنی کپسول اکسیژن پزشکی آشنا نمایید و شماره تلفن های ضروری هنگام بروز حادثه را در اختیار آن ها قرار دهید.

هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع است

طراحی و اجرا: فروشگاه ساز سبدخرید